понеділок, 28 березня 2022 р.

Тварини, які рятують під час війни.

Не секрет, що проведення часу з тваринами підіймає настрій, відволікає від важких думок і терапевтично впливає на людину. Тож давайте зберемо  фотогалерею домашніх улюбленців, які підтримують дітей та дорослих у ці важкі часи.

“Нова українська школа” вирішила зібрати колекцію світлин, зроблених під час війни, та історій від наших читачів, учителів, учнів і батьків, про те, як домашні улюбленці реагують на нові життєві обставини, як допомагають впоратися зі стресом під час повітряних тривог, як поводяться у сховищах, із незнайомими людьми. А можливо, вони беруть участь в онлайн-уроках? Аби поділитися ними та історіями про своїх чотирилапих, пропонуємо заповнити Google-форму.

Завантажуйте фото зі своїми улюбленцями в Google-форму й за бажання діліться досвідом із життя з твариною під час війни. А ми зберемо фотографії у текст, в якому розповімо ваші історії, – можливо, це також комусь допоможе. А можливо, хтось наважиться прихистити домашню тваринку. Також у тексті спробуємо розповісти історії улюбленців нашої команди. Обіцяємо, буде цікаво!

Джерело: НУШ. Тварини, які рятують під час війни. Поділіться фотографіями зі своїми улюбленцями

середа, 23 березня 2022 р.

Малюнки “Захисти моє небо!”

Кримськотатарський Ресурсний Центр запускає дитячу кампанію “Захисти моє небо”, в межах якої дітей просять малювати малюнки у будь-якому форматі із закликом до міжнародної спільноти захистити небо над Україною, нашу державу та наші домівки.

Про це йдеться на сайті КТРЦ.

Надіслати малюнки можна на Facebook-сторінку центру або на пошту: ctrc@ctrcenter.org.

Зобразити можна своїх сім’ю, домашніх улюбленців, улюблені місце, місто, український прапор, національну символіку абощо. Зверху на малюнку треба написати українською мовою: “Захисти моє небо!” або англійською: “Shelter my/our/Ukrainian sky!”.

У правому нижньому кутку просять написати ім’я дитини, вік та місто, як-от: “Марія, 5 років,Тернопіль”. Організатори радять використовувати яскраві кольори, фарби, фломастери та писати слова великими буквами.

Усі малюнки обіцяють надіслати державам-членам НАТО та союзникам України з проханням закрити небо над нашою державою.

Окрім цього, за бажання батьки можуть розмістити малюнки своїх дітей на своїх сторінках у соціальних мережах й тегнути сторінку Кримськотатарського Ресурсного Центру з текстом: “Ми з моєю дитиною долучаємося до кампанії Кримськотатарського Ресурсного Центру “Захисти моє небо””.


вівторок, 22 березня 2022 р.

Поезія проти війни

21 березня відзначається всесвітній День поезії. Поети - це люди, багаті душею. Вони здатні до вияву сильних емоцій, їм властиве почуття прекрасного. Величезна скарбниця високого українського поетичного слова поповнюється щодня, щогодини, земля наша багата талантами. І саме зараз вірші поетів присвячені головній темі - війні на Україні. Війні жорстокій, болючій, агресивній.  Ось які вони вірші про сучасну війну в Україні:

Ліна Костенко

Гула земля. Сусідський плакав хлопчик.
Хрестилась баба, і кінчався хліб.
Двигтів отой вузесенький окопчик,
де дві сім’ї тулились кілька діб.
О перший біль тих не дитячих вражень,
який він слід на серці залиша!
Як невимовне віршами не скажеш,
чи не німою зробиться душа?!
Це вже було ні зайчиком, ні вовком —
кривавий світ, обвуглена зоря! —
а я писала мало не осколком
великі букви, щойно з букваря, —
той перший віршик, притулившись скраю,
щоб присвітила поночі війна.
Який він був, я вже не пам’ятаю.
Снаряд упав — осипалась стіна.

Олександр Ірванець

З міста, що ракетами розтрощене,
До усього світу прокричу:
Цього року у Неділю Прощену
Я, здається, не усіх прощу!

Світе-світе, гарно ж ти нас кинув!
Та у пеклі цих страждань-терпінь
Все ж стоїть золотоверхий Київ,
Буча, і Гостомель, і Ірпінь.

Ми усе здолаємо і вистоїм!
Потім ще і рештки приберем
Тих усіх, котрі були тут прислані
Вузькооким лисим упирем.

З вами й я і вистою, й вцілію,
Як у землю рідну міцно впрусь.
Я ніколи не прощу Росію.
...Чом відводиш очі, Білорусь?

Гарік Бірчі. Українцям

Міністерство культури та інформаційної політики разом з волонтерами запустили портал "Поезія Вільних", де збирає вірші про російсько-українську війну. "Кожен українець може поділитися своїми творами, які навіяла жахлива війна росії проти України. Адже багато людей мають потребу ділитися поезією, рефлексувати біль крізь змістовні рядки своїх творів", - йдеться в повідомленні.

Щоб поділитися своєю поезією потрібно заповнити форму на сайті порталу за посиланням.

Джерело: Вірші про сучасну війну в Україні - до Дня поезії 2022

понеділок, 21 березня 2022 р.

Сучасна скоромовка

 

   Мова єднає народ, у ній - наша сила і дух єднання. Українська мова багата перлами, цікавими словами, різними діалектами, і чим краще ми розуміємо один одного - тим ми сильніші! 
   У багатьох мовах існують звуки, які дуже важко, а інколи зовсім неможливо, вимовити носіям інших мов. Ця мовна особливість має назву шиболет. Такий мовний контроль не раз застосовували під час різних військових дій. І у російсько-українській війні є слова, які можуть легко слугувати словом-паролем для українців, як от уже всім відоме слово паляниця! Це слово вже стало частиною історії. Чому ж ворог не може його вимовити? Є певна особливість російської мови: там звук [ц] не буває м'яким. У мові агресора  немає слів, щоб там було "ця", "цю" чи щось таке. Також у  російській мові звук [н] не може бути твердим і правильно вимовити склад [ни] для росіян неприродньо. У них завжди буде [паланіца], адже вони говорять твердо [ц] в кінці слова, відповідно до законів своєї мови, а також пом'якшують звук [н], [ла] - у них виходить механічно. А ми вміємо правильно вимовляти!  
Пропоную навчитися швидко читати сучасні скоромовки:
  ***
Кропивницькі паляниці
зі смаком полуниці
Продаються у крамниці
біля Укрзалізниці.
  ***
На верхній полиці -  
духмяні паляниці,
На нижній полиці - 
смачні полуниці.
Чого не зустрінеш
на Укрзалізниці!
     Тож будемо вивчати рідну мову, закохуватись у неї, говорити і думати українською! 


четвер, 17 березня 2022 р.

Мінна безпека


При знаходженні серійних мін, снарядів, гранат дорослі негайно викликають фахівців, які огороджують район і знешкоджують небезпечні знахідки. Інша справа – діти. Природна цікавість спонукає їх до небезпечний експериментів. Діти підкладають боєприпаси у багаття, випробують їх на міцність ударами, намагаються розібрати, приносять додому, у двір, до школи. Тому треба розуміти  наслідки подібних дій, знати правила поведінки у таких ситуаціях.
У разі знаходження вибухонебезпечного пристрою ЗАБОРОНЕНО:
- наближатися до предмета;
- пересувати його або брати до рук;
- розряджати, кидати, вдаряти по ньому;
- розпалювати поряд багаття або кидати до нього предмет;
- приносити предмет додому, у табір, до школи.

Необхідно негайно повідомити поліцію або дорослих про знахідку до найближчого відділенняміліції, до військкомату, органів місцевого самоврядування, підрозділу ДСНС за телефоном «101»!



неділя, 13 березня 2022 р.

Дітям про війну


“Зараз час, коли ми не тільки захищаємо кордони, міста, стоїмо на охороні безпеки й життя. Час, коли нам важливо тримати інформаційний фронт. І розмовляти з кожною аудиторією тією мовою, яку вона зможе почути та зрозуміти. Цей мультфільм – відповідь на маніпулятивну дезінформацію, яку розповсюджує та насаджає РФ, зокрема дітям. Мультфільм буде зрозумілим дітям з 3 років і допоможе дорослим знайти слова, щоби пояснити те, що відбувається”. Психологиня Світлана Ройз  



Дітям про війну

середа, 9 березня 2022 р.

День народження Тараса Шевченка


 9 березня день народження Тараса Шевченка - борця за волю та незалежність. Шевченко давно став у народній свідомості символом українського національного духу. Його твовчість та нескорений образ борця протягом століть надихають українських патріотів на боротьбу за свободу та майбутнє країни. Зараз його слова проговорюють наші воїни, борючись із ворогом.



вівторок, 8 березня 2022 р.

Україна єднає серця


Дорогі дівчата, жіночки. Зі святом весни, жіноцтва! Жінка завжди стояла на варті миру і спокою. Тож давайте спільно саме в цій день побажаємо один одному миру, перемоги, усмішок на обличчях дітей. А усмішки і мирне життя обов'язково буде! Вірте в це! Ми незламні духом, як і Україна!







понеділок, 7 березня 2022 р.

Разом - ми сила!


 Україна переможе!

Віримо! Знаємо! Зможемо!

У наших малюнках - сила!








Як допомогти дитині під час збройної агресії

 


Ми й уявити не могли, що нам доведеться ховати своїх дітей у бомбосховищі. Як з ними говорити про те, що Росія веде війну з Україною? Як пояснити, що росіяни бомблять наші будинки? Як відповісти на запитання, чому вони це роблять? Дитяча психіка дуже вразлива. Малюки дуже чутливі та сприйнятливі. На найтоншому рівні вони відчувають найменші зміни у поведінці своїх батьків. Навіть якщо ви робите вигляд, що все добре, вони сприймають і переймають вашу тривожність. Як правильно пояснити дитині, що зараз війна, що звуки сирен – це знак йти до укриття, щоб убезпечити себе від вибухів, а головне – як їх заспокоїти?

Поради психолога:

1. Перше та найголовніше – не приховуйте правду. Не треба вигадувати свої варіанти подій, казкові та вигадані історії. Будьте відвертими, а головне – запевніть дітей у тому, що ви зробите все, щоб їх убезпечити!

2. Намагайтеся максимально показувати спокій.

3. Поясніть кожен крок та ваші плани. Якщо ви прямуєте в бомбосховище, або евакуюєтеся з міста, поясніть дитині, що вдома небезпечно і що вам необхідно взяти найнеобхідніше.

3. Особливо приділіть увагу тому, щоб розповісти, як ви робите все для їхньої безпеки. Дитина повинна розуміти, що вона повністю під вашим захистом. Також варто пояснити дітям, як зараз важливо, щоб вони робили все, що просять батьки, без суперечок.

4. Відволікайте дитину іграми, жартами, розмальовками, уроками, танцями тощо. Говоріть про побутові речі, звичні для нашого минулого життя. Читайте вголос.

5. Практикуйте разом з дітьми квадратне дихання, яке застосовують у стресових ситуаціях і за панічних атак: вдих-затримка дихання-видих-затримка дихання.

6. Також психологи радять намагатися якнайбільше обіймати дитину, зайвий раз тримати за руку, гладити по голові та цілувати. Це заспокоює навіть дорослих.

7. Залучайте дитину до хатніх рутинних справ, приготуванні їжі, смаколиків.

8. Обговоріть вашу "Цивільну оборону": 

  • Слухаємося дорослих!
  • Не сперечаємося!
  • Слідуємо накази дорослих!

9. Складіть дитячий рюкзачок-рятівничок: улюблена іграшка, солодощі, авкуш паперу з інформацією про дитину, батьків, близьких.

Війна на Україні


Війна - жахливе слово. Воно викликає біль, страх та є причиною смерті. Хто би міг і подумати, що у ХХІ сторіччі ми будемо знову вживати це слово! Війна на Україні! Росія - акупант! Руські солдати руйнують міста, вбивають мирних людей! Дякуємо нашій армії за  захист та оборону! Хай вас Бог береже! Україна переможе!

 


Я дослідник

Проєкт "Город на підвіконні" цікавий та пізнавальний для дітей. В процесі його виконання діти спостерігають, експерементують, грають, читають, складають казки, слухають музику, разом з батьками та вчителем шукають інформацію в різних джерелах, доглядають за рослинами, малюють. Другокласники, як справжні вчені, проводять серії дослідів, спостережень, роблять висновки, фіксують результати спостережень у формі записів, малюнків, фотографій.